Mezinárodní právo
je soubor právních norem, které závazně upravují právní vztahy mezi jednotlivými státy a vztahy mezi státy a mezinárodními organizacemi.
Mezinárodní právo lze členit na:
- Mezinárodní právo veřejné, které upravuje vztahy mezi státy a mezinárodními organizacemi, v oblastech jako jsou lidská práva, mezinárodní trestní právo, smluvní právo, mořské právo a mezinárodní humanitární právo,
- Mezinárodní právo soukromé, které určuje, který právní systém je rozhodující, do jaké jurisdikce spadá právo, které se uplatní v daném právním sporu, který má přeshraniční přesah. Tedy např. když strany sporu sídlí v různých státech, nebo když naopak stát má více jurisdikcí (USA nebo Velká Británie),
Na
právo Evropské unie můžeme nahlížet jako na kategorii mezinárodního práva, nicméně má proti mezinárodnímu právu určitá specifika – např. právo EU je často nadřazené právu členských států, nemusí být přímo včleněno do vnitrostátního práva a přesto občané mohou před soudem jednotlivého státu uplatňovat právo zaručené právem EU,..
Kurzy pro veřejnost, veřejné kurzy
mají pevně danou náplň, cenu i počet účastníků.
Pokud veřejné kurzy neprobíhají e-learningovou nebo webinářovou formou, jsou u nich pevně dány i místo a čas. Veřejné kurzy jsou nejběžnějším typem školení.
Pokud potřebujete upravit obsah, počet frekventantů nebo další vlastnosti kurzu, podívejte se na nabídku
kurzů na míru.E-learning, online
je na Studium.cz označen kurz, který si kdykoliv spustíte online na webu nebo který obdržíte na výukovém CD.
Nemusíte tedy být přítomni v určitou chvíli na určitém místě, ale e-learning absolvujete v čase i místě, které vám vyhovují. U těchto kurzů není uveden čas ani místo výuky.
Alternativním typem online kurzů je webinář, kdy jste opět připojeni online odkudkoliv, ale kurz probíhá v určeném dni a čase, a přímo komunikujete s lektorem.
E-learning je aktuálně velmi populární formou výuky a existují poskytovatelé kurzů, kteří se specializují pouze na e-learningové kurzy. Mnoho nástrojů také umožňuje takový e-learningový kurz vytvořit.
Online e-learningový kurz má oproti klasickému prezenčnímu kurzu výhody i nevýhody.
Výhod je mnoho.
Nezanedbatelnou výhodou je cena, která je mnohonásobně nižší. Pokud potřebujete pouze základní vstupní informace o tematice, případně si nejste jisti, zda se chcete problematice věnovat více, je e-learning pro vás ideální formou. Můžete se také dostat k tématům a znalostem, na které byste jinak nenarazili - typicky ruční práce, tvorba šperků, další vzdělávání v oblasti vašich koníčků a zájmů.
Online kurzy zároveň rozvazují ruce určité skupině lektorů, kteří by se do komplikovanější organizace prezenčních kurzů nikdy nepustili. Pořádání kurzů se zajištěním prostoru, času, komunikace se zájemci a zajištění drobností typu občerstvení je organizačně poměrně náročné. Pokud se tedy lektor chce pouze podělit o své neprofesní znalosti, do takového podniku se nepustí. Ovšem vytvořit výukové video je daleko méně náročné a tak se máme možnost díky online kurzům seznámit se spoustou okrajových nebo jen aktuálně populárních témat.
Nezanedbatelným pozitivem e-learningu je možnost opakování - výukové společnosti obvykle umožňují kurz spustit mnohokrát, často do určitého data nebo je počítán počet spuštění. To, co by vám tedy v prezenčním kurzu uniklo, si můžete zde dohledat znovu. Nebo si rozložit sledování online kurzu do více fází. Zvlášť pokud lektor doporučí používat určité nástroje (např. softwarové), lze si výuku bez časového omezení proložit praktickým vyzkoušením.
A jaké jsou nevýhody online kurzů?
Pokud hledáte detailní informace, možnost komunikace s lektorem, podrobné vysvětlení a procvičení dané tematiky, pak pro vás e-learningové kurzy nebudou tím pravým. V tom případě je jistě vhodnější, vybrat si ze široké nabídky standardních prezenčních kurzů nebo webinářů a online kurzy si nechat pouze na zájmové záležitosti.