Kategorie angličtina, výuka angličtiny
REKVALIFIKAČNÍ - Co to je rekvalifikace
- Jak žádat o proplacení kurzu Úřadem práce, podmínky proplacení. Kdy musím vrátit peníze?
- Výše podpory při rekvalifikaci
- Mohu si kurz vybrat sám? Vše o rekvalifikaci, pro firmy, na míru, firemní vzdělávání, v Hradci Králové, webináře, intenzivní, se zaměřením na konverzaci.
Více.
Kurzy angličtiny, Angličtina
Anličtina je západogermánský jazyk, kterým mluví 500 milionů lidí na celém světě a je třetím nejrozšířenějším mateřským jazykem na světě. Anglicky se domluvíte ve Spojeném království, Irsku, USA, Kanadě, Austrálii,
na Novém Zélandu a v řadě dalších zemí.
Kromě rodného jazyka angličtina zaujímá funkci mezinárodního dorozumívacího jazyka. Výuka angličtiny je tedy velmi rozšířená a v neanglicky mluvících zemích na prvním místě v cizích jazycích.
Moderní angličtina se dělí na jednotlivé národní varianty (např. americká angličtina, britská angličtina, australská angličtinaa a pod.)
Kategorie Kurzy angličtiny obsahuje:
- Obecné kurzy angličtiny
- Individuální kurzy angličtiny
- Víkendové kurzy angličtiny
- Jazykový kurz angličtiny v malé skupině
- Pobytové kurzy angličtiny
- Příprava na jazykovou zkoušky z angličtiny
- Příprava na maturitní zkoušku z angličtiny
Rekvalifikační kurzy
Co je rekvalifikační kurz
Rekvalifikační kurz je takový kurz, který Vás připraví na novou profesi nebo podstatně rozšíří znalosti Vaší původní profese.
Kurz vede k získání konkrétních dovedností, které můžete uplatnit na trhu práce.
Rekvalifikační kurzy Vám mohou poskytnout zařízení, která obdržela akreditaci kurzu od Ministerstvo školství, tělovýchovy a mládeže (MŠMT) na základě zákona č. 435/2004 Sb., případně
další zařízení, jejichž způsobilost je dána jinou formou ověření (např. školy působící v daném oboru).
Osvědčení o absolvování rekvalifikace Vám poskytne potvrzení o nabytých znalostech a ve vybraných případech opravňuje k vydání živnostenského listu.
Proplacení rekvalifikačního kurzu Úřadem práce:
Pokud jste evidováni na Úřadu práce jako nezaměstnaní, můžete požádat Úřad práce o
proplacení nákladů vynaložených na akreditovanou rekvalifikaci. Pozor,
na proplacení není právní nárok.
Podmínky proplacení:
- Jste v evidenci Úřadu práce jako uchazeč nebo zájemce o zaměstnání
- Máte zdravotní a kvalifikační předpoklady požadované pro vybraný rekvalifikační kurz i pro výslednou profesi
- Rekvalifikace je pro Vás potřebná – aktuální profese Vám neumožňuje získat vhodné pracovní místo
- Rekvalifikace je pro Vás smysluplná - po ukončení rekvalifikačního kurzu máte reálnou šanci získat v daném oboru zaměstnání
Je třeba splnit všechny uvedené podmínky
Jak postupovat:
Pokud nevíte přesně, jaká profese by Vám vyhovovala a zároveň byla na trhu práce dobře uplatnitelná, požádejte o konzultaci a doporučení přímo Úřad práce. Úřad práce může kromě konzultace zajistit i celý kurz.
Vhodný kurz si ale můžete vybrat i sami.
Pokud Vám kurz zajišťuje Úřad práce:
- Absolvujete profesně-poradenský pohovor, který provádí útvar zaměstnanosti Úřadu práce. Během tohoto pohovoru proberete Vaše představy a možnosti a posuzuje se, zda splňujete výše uvedené podmínky proplacení a zda bude Vaše žádost postoupena referátu zprostředkování a poradenství, který vydává konečné stanovisko k žádosti.
- Pokud byla Vaše žádost schválena, s Úřadem práce uzavřete písemnou dohodu o rekvalifikaci (nejpozději v den nástupu do kurzu).
- Proplácení kurzu, ostatních nákladů a podpory při rekvalifikaci:
- Proplacení ceny kurzu:
Cena je obvykle proplacena v plné výši. Na proplacení ale nemáte právní nárok.
- Proplacení odpovídajícího cestovného, ubytování, případně dalších nákladů spojených s rekvalifikací:
Může být proplaceno. Na proplacení ale nemáte právní nárok.
- Podpora při rekvalifikaci:
Podpora je Vám přiznána, pokud nepobíráte starobní důchod. Na proplacení máte právní nárok.
Výše podpory:
a) Zaměstnanci - podpora činí 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku v posledním zaměstnání.
b) OSVČ, kde lze určit vyměřovací základ - podpora činí 60 % z posledního vyměřovacího základu v rozhodném období přepočteného na 1 kalendářní měsíc.
c) Pokud nelze určit vyměřovací základ nebo nelze osvědčit výši průměrného čistého výdělku, podpora činí 0,14násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí
kalendářního roku předcházejícímu kalendářnímu roku, ve kterém uchazeč o zaměstnání nastoupil na rekvalifikaci.
Maximální výše podpory činí 0,65násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku, ve kterém uchazeč o zaměstnání nastoupil na rekvalifikaci.
Pokud rekvalifikační kurz nedokončíte a k nedokončení nebudete mít závažné důvody (dáno Zákonem o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb. - např. zdravotní nebo rodinné), pak budete nuceni celou částku poskytnutou Úřadem práce vrátit.
Stejně tak dojde k vymáhání této částky, pokud po absolvování kurzu odmítnete nastoupit na odpovídající pracovní pozici.
Pokud jste si kurz vyhledali sami (tzv. Zvolená rekvalifikace):
- Podáváte žádost na formuláři "Zájem o zvolenou rekvalifikaci" tiskopis Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) - viz. formuláře.
Součástí formuláře je i Zdůvodnění požadované rekvalifikace, kde je vhodné:
- popsat všechny důvody, proč Vám Vaše aktuální znalosti nestačí k získání pracovního místa (nedostatek míst, práce na směny nebo pracovní doba neslučitelná s péčí o dítě, zdravotní důvody,..)
- vysvětlit, proč nová kvalifikace tento požadavek splní (ať již jde o zcela novou kvalifikaci nebo rozšíření Vaší původní)
- pokud máte po absolvování rekvalifikace přislíbeno pracovní místo případně si hodláte zařídit živnostenský list, uvést tento fakt
- Žádost podávejte nejméně 30 dnů před začátkem rekvalifikačního kurzu, protože tuto lhůtu má Úřad na schválení žádosti. Je vhodné počítat i s případnou dobou na storno objednávky kurzu.
- Proplacení ceny kurzu:
Úřad práce proplácí za Vaše zvolené rekvalifikační kurzy (jeden nebo více) maximálně 50.000 Kč v období až tří let. Cenu rekvalifikačního kurzu dokládáte "Potvrzením rekvalifikačního zařízení o ceně rekvalifikačního kurzu" (tiskopis MPSV). Na proplacení ale nemáte právní nárok.
Na další platby (cestovné, ubytování, podpora apod.) nemáte u Zvolené rekvalifikace nárok.
Úřad práce uhradí rekvalifikačnímu zařízení cenu rekvalifikace do 30 kalendářních dnů po předložení dokladu o úspěšném absolvování rekvalifikace.
Pokud po absolvování kurzu bez vážných důvodů odmítnete nastoupit na odpovídající pracovní pozici, jste povinni Úřadu práce cenu rekvalifikace vrátit.
Úřad práce vždy komunikuje přímo s poskytovateli kurzů, peníze tedy nevyplácí Vám.
Účastníci rekvalifikace
- Nejsou považováni za studenty ani nemají žádné studentské výhody (např. daňové úlevy, studentský průkaz ISIC, slevy na dopravu apod.).
- Rekvalifikační školení není možné považovat za nultý ročník studia na vysoké škole ani se nejedná o přípravný kurz ke studiu na vysoké škole.
- Po úspěšném absolvování rekvalifikačního programu je vydáváno „Osvědčení o rekvalifikaci“.
- Potvrzení o účasti v akreditovaném vzdělávacím programu, vydané po ukončení rekvalifikačního kurzu,
nenahrazuje doklad o úspěšném absolvování odborné zkoušky podle zákona č. 179/2006 Sb.
Jak dlouho rekvalifikační kurz trvá?
Rekvalifikační kurzy jsou většinou dlouhodobější kurzy, protože v nich získáváte celou novou profesi. Obvyklá doba trvání je ve stovkách hodin (tedy několik měsíců).
Počítejte proto s tím, že si na jejich absolvování musíte vyhradit více času. Zároveň je délka kurzu závislá na Vašem předchozím vzdělání.
Přibližná doba kurzu u jednotlivých profesí (u střední školy se nepředpokládá shodná specializace, jako má vybraný rekvalifikační kurz):
obor | absolvent základní školy | absolvent střední školy |
kadeřnictví, kosmetika | 500 až 600 hodin | 300 hodin |
manikúra, pedikúra | 350 hodin | 200 hodin |
daně a účetnictví | 100 až 250 hodin | 50 až 150 hodin |
automechanik | 500 až 600 hodin | 300 hodin |
zlatník | 600 hodin | 300 hodin |
hodinář | 600 hodin | 300 hodin |
vizážistika | 50 hodin | 50 hodin |
masáže | | 500 hodin |
poradce pro výživu | | 150 hodin |
Kdo může rekvalifikační kurzy poskytovat?
Vzhledem k přímé propojenosti rekvalifikací a zaměstnanosti se státní instituce snaží garantovat kvalitu kurzů a schopnost lektora dané téma vyučovat.
Proto mohou rekvalifikační kurzy poskytovat pouze vybraná zařízení, a to:
- Zařízení s akreditovaným vzdělávacím programem podle Zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Akreditaci uděluje Ministerstvo školství, tělovýchovy a mládeže (Akreditace MŠMT).
Akreditaci ministerstvo vydává organizátorovi rekvalifikace na 3 roky. Akreditace může bát organizátorovi i odejmuta před uplynutím 3 let (např. pokud nedodržuje akreditovaný vzdělávací program). Je vhodné
si ověřit, zda pro vybraný kurz organizátor akreditaci obdržel a zda výuka začíná nejpozději v poslední den platnosti akreditace. Udělení akreditace pro rekvalifikační kurz můžete zjistit v databázi
udělených akreditací - vyhledejte platné záznamy podle názvu společnosti případně podle tématu programu.
- Zařízení s akreditovaným vzdělávacím programem podle zvláštního právního předpisu (např. dle zákona o nelékařských zdravotnických povoláních).
- Škola v rámci oboru vzdělání, který má zapsaný v rejstříku škol a školských zařízení nebo vysoká škola s akreditovaným studijním programem podle zvláštního právního předpisu.
Školy, které pořádají rekvalifikační kurzy v rámci jiného oboru, než který mají zapsán v Rejstříku škol a školských zařízení, musí tedy obdržet Akreditaci MŠMT podle bodu a).
- Zařízení se vzdělávacím programem podle zvláštního právního předpisu (např. vyhláška č. 50/1978 Sb., o odborné způsobilosti v elektrotechnice).
Rekvalifikační kurzy jsou těchto typů:
- vzdělávací programy k získání plné kvalifikace k výkonu konkrétní pracovní činnosti uplatnitelné na trhu práce (např. holičské a kadeřnické práce, počítačový grafik…)
- vzdělávací programy k získání konkrétních pracovních dovedností (např. PC kurzy, základy podnikání…)
- vzdělávací programy vedoucí k profesním kvalifikacím v NSK dle zákona č. 179/2006 Sb. (např. malíř, manažer prodeje, příprava teplých pokrmů…)
- vzdělávací programy vedoucí k závěrečné zkoušce dle zvláštních právních předpisů
- nespecifické rekvalifikační kurzy - zaměřené na počítačovou uživatelskou gramotnost, management, marketing, účetnictví, bankovnictví, systém práce s lidmi a
přípravu na soukromé podnikání v kombinaci s intenzivní jazykovou přípravou
zdroj - Ministerstvo práce a sociálních věcí; Ministerstvo školství, tělovýchovy a mládežeKurz na míru, firemní školení, firemní vzdělávání
je kurz, který organizátor vytvoří za zakázku.
A to buď zcela podle Vámi zadaných parametrů včetně probíraných témat nebo pouze přizpůsobením místa a počtu účastníků.
Tímto způsobem se typicky připravují kurzy pro zaměstnance jedné firmy, pak je používán pojem firemní školení nebo firemní vzdělávání.
Stejně tak ale lze objednat kurz na míru soukromě, například v individuálním jazykovém vzdělávání.
Jak objednat firemní školení
- V případě kurzů na míru je vždy třeba jednat s konkrétním pořadatelem kurzu.
- Firemní školení obvykle vyřizuje HR oddělení společnosti nebo manažer a zadávají pořadateli své požadavky.
- Zjistěte přibližný tematický rozsah a počet účastníků firemního školení a časové možnosti
- Vyhledejte společnost, která firemní vzdělávání pořádá. Informaci najdete v nabídce kurzů na míru nebo na stránkách jednotlivých společností.
- Zašlete poptávku firemního školení spolu se svými kontaktními údaji. Pořadatelé Vás obvykle kontaktují a domluví podrobnosti. Následně zašlou přesný rozsah firemního školení, jeho podmínky a cenu.
- Pořadatelé firemních školení obvykle nabídnou vlastní prostory nebo akce probíhá v prostorách objednatele.
To bývá časté u dlouhodobějšího firemního vzdělávání, například u firemní výuky jazyků nebo u firmních školení bezpečnosti.
Webináře
jsou interaktivní školení absolvovaná přes internet. Webinář je veden lektorem, se kterým během kurzu komunikujete pomocí webové kamery a mikrofonu.
Stejně můžete komunikovat i s ostatními účastníky. Výhodou je, že není třeba webinář absolvovat na pevně daném místě, ale postačí připojení k internetu a zmíněná webová kamera s mikrofonem.
Webináře jsou aktuálně velmi populární, protože webinář kombinuje možnost diskuse s pohodlím.
Intenzivní kurzy
jsou pro Vás vhodné, pokud potřebujete rychle doplnit vědomosti, intenzivně se jazykově připravit před odjezdem do zahraničí apod.
Obvykle se jedná o celodenní výuku během víkendu nebo několika týdnů (víkendové intenzivní kurzy, letní intenzivní kurzy).
Výhodou je, že se v intenzivně a soustředěně zabýváte daným tématem, což je často efektivnější než výuka rozložená do delšího časového úseku.
Intenzivní kurzy často preferují klienti s nedostatkem volného času, případně pravidelného volného času.
Konverzační kurz
je zaměřen na mluvení, rychlé reakce, odstranění strachu z přímé komunikace.
Konverzační kurzy obvykle proníhají v malých skupinách, aby byl poskytnut dostatek prostoru k procvičení konverzace na běžná témata.
Konverzaci často vyučují rodilí mluvčí. Konverzační kurzy jsou velmi oblíbené, neboť je stále velké množství studentů s kvalitními znalostmi, ale obavou z mluvení.
Nezávazná konverzace může tento problém pomoci překonat.