Daně, DPH
Daň z příjmu fyzických osob, Daň z příjmu právnických osob, školení DPH, kontrolní hlášení, další typy daní
Daně, DPH popisují
- daň z příjmu je přímá daň, platební povinnost do veřejného rozpočtu, která je uvalena na finanční příjem fyzických i právnických osob (daň z příjmu fyzických osob, daň z příjmu právnických osob), je vybírána na základě přiznání k dani z příjmu od poplatníka na základě sazby daně z příjmu. V Česku tuto daň upravuje zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.
- DPH je nepřímá daň, tedy daň, u které se předpokládá, že ji poplatník přenese na jiný subjekt (zákazníka). Tuto problematiku upravuje zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, v souladu se směrnicemi EU. Plátcem daně z přidané hodnoty je každý subjekt se sídlem, provozovnou či místem podnikání registrovaný jako plátce DPH. V Česku se plátcem musí povinně stát subjekt, jehož obrat přesáhl za 12 po sobě jdoucích měsíců částku 1 000 000 Kč a zároveň, který poskytne nebo přijme službu od podnikatele registrovaného k DPH v jiném státu EU (bez ohledu na výšku obratu)
- kontrolní hlášení a EET: kontrolní hlášení je speciální daňové tvrzení, které nenahrazuje řádné daňové přiznání k DPH ani souhrnné hlášení. V souvislosti s režimem přenesení daňové povinnosti však kontrolní hlášení nahrazuje původně samostatný výpis z evidence pro účely DPH. Bude podáváno pouze elektronicky, a to ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně. EET je elektronická evidence tržeb, která se týká přijatých plateb podnikatelů. Její účinnost bude zahájena 1. prosince 2016 v oboru ubytování a stravování, následovat budou velkoobchod a maloobchod od 1. března 2017 atd.
- Daňová evidence se pro účely daní z příjmů rozumí evidence pro účely stanovení základu daně a daně z příjmů, obsahuje údaje o příjmech a výdajích, v členění potřebném pro zjištění základu daně a majetku a dluzích.
- daně OSVČ: se týkají fyzických osob vykonávajících samostatně výdělečnou činnost, tedy podnikají na základě živnostenského zákona, měli příjem z lesního, vodního hospodářství nebo ze zemědělství, nebo například z nájmu, z užití autorských nebo průmyslových práv, nebo vykonávají nezávislé povolání.
Kurzy pro veřejnost, veřejné kurzy
mají pevně danou náplň, cenu i počet účastníků.
Pokud veřejné kurzy neprobíhají e-learningovou nebo webinářovou formou, jsou u nich pevně dány i místo a čas. Veřejné kurzy jsou nejběžnějším typem školení.
Pokud potřebujete upravit obsah, počet frekventantů nebo další vlastnosti kurzu, podívejte se na nabídku
kurzů na míru.E-learning, online
je na Studium.cz označen kurz, který si kdykoliv spustíte online na webu nebo který obdržíte na výukovém CD.
Nemusíte tedy být přítomni v určitou chvíli na určitém místě, ale e-learning absolvujete v čase i místě, které vám vyhovují. U těchto kurzů není uveden čas ani místo výuky.
Alternativním typem online kurzů je webinář, kdy jste opět připojeni online odkudkoliv, ale kurz probíhá v určeném dni a čase, a přímo komunikujete s lektorem.
E-learning je aktuálně velmi populární formou výuky a existují poskytovatelé kurzů, kteří se specializují pouze na e-learningové kurzy. Mnoho nástrojů také umožňuje takový e-learningový kurz vytvořit.
Online e-learningový kurz má oproti klasickému prezenčnímu kurzu výhody i nevýhody.
Výhod je mnoho.
Nezanedbatelnou výhodou je cena, která je mnohonásobně nižší. Pokud potřebujete pouze základní vstupní informace o tematice, případně si nejste jisti, zda se chcete problematice věnovat více, je e-learning pro vás ideální formou. Můžete se také dostat k tématům a znalostem, na které byste jinak nenarazili - typicky ruční práce, tvorba šperků, další vzdělávání v oblasti vašich koníčků a zájmů.
Online kurzy zároveň rozvazují ruce určité skupině lektorů, kteří by se do komplikovanější organizace prezenčních kurzů nikdy nepustili. Pořádání kurzů se zajištěním prostoru, času, komunikace se zájemci a zajištění drobností typu občerstvení je organizačně poměrně náročné. Pokud se tedy lektor chce pouze podělit o své neprofesní znalosti, do takového podniku se nepustí. Ovšem vytvořit výukové video je daleko méně náročné a tak se máme možnost díky online kurzům seznámit se spoustou okrajových nebo jen aktuálně populárních témat.
Nezanedbatelným pozitivem e-learningu je možnost opakování - výukové společnosti obvykle umožňují kurz spustit mnohokrát, často do určitého data nebo je počítán počet spuštění. To, co by vám tedy v prezenčním kurzu uniklo, si můžete zde dohledat znovu. Nebo si rozložit sledování online kurzu do více fází. Zvlášť pokud lektor doporučí používat určité nástroje (např. softwarové), lze si výuku bez časového omezení proložit praktickým vyzkoušením.
A jaké jsou nevýhody online kurzů?
Pokud hledáte detailní informace, možnost komunikace s lektorem, podrobné vysvětlení a procvičení dané tematiky, pak pro vás e-learningové kurzy nebudou tím pravým. V tom případě je jistě vhodnější, vybrat si ze široké nabídky standardních prezenčních kurzů nebo webinářů a online kurzy si nechat pouze na zájmové záležitosti.