Přiblížíme si mateřskou a dceřinou společnost z pohledu daní a účetnictví. Zaměříme se zejména na daň z příjmů a možná osvobození příjmů u mateřské společnosti. Předložíme také daňový pohled na vztahy mezi spojenými osobami, na společný systém zdanění při převodu obchodního závodu, výměně podílů, fúzi a rozdělení, a na pravidla proti vyhýbání se daňové povinnosti ve vztahu mezi přidruženými osobami.
Obsah semináře:
- Vymezení mateřské a dceřiné společnosti v právních předpisech (občanské právo, zákon o obchodních korporacích, daňové a účetní předpisy)
- Daňový pohled na náklady a výnosy mateřské společnosti ve vztahu k dceřiným společnostem a dceřiné společnosti ve vztahu k mateřské společnosti
- Postup zdaňování a účtování podílů na zisku a jiných výnosů ze vztahu matka-dcera
- Obchodní vztahy mezi mateřskou a dceřinou společností z pohledu daní (problematika spojených osob, problematika přidružených osob v rámci pravidel proti vyhýbání se daňové povinnosti)
- Prodej podílu v dceřiné společnosti z pohledu zdanění (možnosti osvobození u matky)
- Převody majetku z daňového hlediska - přeměny společností (fúze a rozdělení), převod podniku, výměna podílů (přenositelnost ztráty a další souvislosti)
- Vazby mezi mateřskou a dceřinou společností z pohledu zákona o DPH a ostatních daňových zákonů
Výklad bude ilustrován na příkladech a bude doplněn aktuálními stanovisky GFŘ a MF k dané problematice. Rovněž budou zdůrazněny nové postupy ve srovnání s předchozím stavem.
Pro účastníky semináře bude k dispozici podkladový materiál. V průběhu semináře budou zodpovězeny konkrétní dotazy účastníků.
Seminář je určen pro:
vedoucí pracovníky v ekonomické oblasti, finanční odborníky, daňové poradce, vedoucí účtáren, zejména pak v případech, kdy je společnost nějakým způsobem kapitálově propojena s jinou společností (tuzemskou či zahraniční).