Potvrzené přednášky:
Legislativní rámec pro výstavbu OZE a komunitní energetiku v roce 2025Anna Francová (Frank Bold)
Rozvoj obnovitelných zdrojů energie představuje pro municipality i podnikatelské subjekty klíčové téma. Rok 2024 přinesl v oblasti výstavby OZE i komunitní energetiky řadu významných změn. Jaká legislativní pravidla pro výstavbu OZE a komunitní energetiku aktuálně platí a jak se v nové úpravě rychle zorientovat? S jakými úskalími se lze v praxi setkat? A jaké změny lze očekávat v souvislosti s vymezením tzv. akceleračních zón?
Budoucnost energetiky je tady – založte energetické společenstvíIng. Lukáš Janota (České vysoké učení technické v Praze)
Novela energetického zákona zavedla instituty energetických společenství a společenství pro obnovitelné zdroje. Vysvětlíme jejich koncept a poskytneme komplexní přehled o jejich roli v současné a budoucí energetice. Ukážeme případové studie a modely úspěšných energetických společenství.
Agrovoltaika jako nutná součást moderního zemědělství i energetikyIng. Jiří Bím (České vysoké učení technické v Praze)
Agrovoltaika je dnes ve světě normální podmnožinou solárních systémů a je to především reakce na postupující klimatickou změnu. Zemědělci hledají technologie, jak ochránit svou produkci a jak zajistit optimální podmínky pro pěstování plodin nebo chov zemědělských zvířat. Na druhé straně energetický sektor hledá plochy, kde by mohl instalovat solární systémy. Agrovoltaika tyto dva světy kombinuje a v ideálním případě nejenom zvyšuje využití dané plochy, ale právě pomáhá vytvořit ideální podmínky pro růst plodin. Jednou z největších překážek rozvoje agrovoltaiky je chybějící legislativa, jelikož právní řády většiny zemí dosud s dvojím využitím půdy nepočítaly. Česká republika má nyní šanci mít jeden z nejlepších zákonů ukotvujících agrovoltaiku v Evropě.
Dotační tituly pro obnovitelné zdroje a decentralizovanou energetikuMaggie Škabraha Dokupilová (Ministerstvo životního prostředí)
Možnost čerpání dotace je jedním ze zásadních aspektů při rozhodování o pořízení obnovitelného zdroje energie. Jaké příležitosti pro podnikatele a municipality přináší aktuální dotační programy?
Obnovitelné zdroje energie z pohledu stavebního právaIng. arch. Hana Krupníková (Krajský úřad Moravskoslezského kraje)
Stavební právo reaguje na celospolečenský tlak na snižování emisí skleníkových plynů a současně zvyšování podílu výroby energie z obnovitelných zdrojů. Jaká je možnost regulace obnovitelných zdrojů energie prostřednictvím nástrojů územního plánování? Jaké jsou změny povolování výroben z obnovitelných zdrojů energie spojené s nabytím účinnosti nového stavebního zákona?
Sdílení elektřiny – budoucí trend nebo slepá cesta?Ing. Pavel Glac (PREdistribuce, a.s.)
Od poloviny roku 2024 vstoupil v platnost legislativní rámec umožňující sdílení elektřiny nejen odběrných míst v rámci bytového domu, ale mezi libovolnými subjekty v napříč celou ČR. Na distribučním území PREdistribuce je v současné v provozu několik skupin sdílení a po zprovoznění Energetického datového centra velmi rychle přibývají další. Vzhledem k omezeným zkušenostem s provozováním sdílení není zřejmé, zda bude do budoucna představovat jednoznačný trend zvyšující využití elektřiny z obnovitelných zdrojů nebo zda výsledný efekt nenaplní původní očekávání. Za tím účelem byla provedena řada simulací i vyhodnocení dat z již existujících skupin sdílení. Jejich výsledky jsou předmětem tohoto příspěvku.
Rozbor požárů v souvislosti s rozmachem fotovoltaikplk. Ing. Jiří Hošek (HZS hl. m. Prahy)
Rozvoj obnovitelných zdrojů přináší nová rizika na úseku požární bezpečnosti. Rozebereme loňské požáry v souvislosti s FVE z pohledu příčin vzniku požáru a stavebně technického řešení. Na základě dat nasbíraných u reálných případů poukážeme na riziková místa tohoto technického systému, procesu instalace a provozu.